Güreş kuralları ve maçı
Güreş kuralları ve maçı
Bu yazı 1.444 kez okundu.
28 Mayıs 2016 23:40 tarihinde eklendi
PaylaşShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Güreş:

1896’da Atina’da modern olimpiyatlar yapılmaya başlandığında organizatörler güreşi olimpiyat tarihinin önemli bir parçası olarak görmüşlerdir.

Olimpiyat organizatörleri 1896’daki olimpiyatlarda aynen antik çağda uygulanan kurallara sadık kalmışlardır: Yağlı vücutlar ve kumda güreş gibi… Sekiz yıl sonra olimpiyat organizatörleri güreşe ikinci bir kategori daha

eklediler.

güreş1Bu beki eski olimpiyat oyunlarında yoktu ; ancak güreşi daha eğlenceli ve de daha popüler yapacak olan da bu eklemeydi; serbest stil güreş

Bu eklemeyle birlikte güreş Amerika ve İngiltere’de çok popüler hale gelmeye başladı. Böylece serbest stil güreş de Greko-Romen güreş gibi olimpiyatlardaki yerini aldı. Greko-Romen güreşte ( Rusya’nın ezilmez bir üstünlüğü vardır ) sporcular sadece ellerini ve vücutlarının üst taraflarını kullanabilirler.

Serbest stilde ise ( 1996 Olimpiyatları’nda bu dalda 17 ülke yarışmıştır ) sporcular ayaklarını da kullanabilirler.

güreş2Oyun :

Sydney 2000 Olimpiyatları’nda güreş için oyun formatı değişmiştir.

İkili elemeler yerine grup elemeleri yapılması kararlaştırılmıştır. Sydney 2000 Olimpiyatları’nda yirmi güreşçi altı gruba ayrılacak.

Her güreşçi bir diğeriyle kendi yerinde karşılaşacak. İki tane olan dört kişilik gruplardan kazananlar yarı finale , dört tane olan üç kişilik gruplardan kazananlar ise çeyrek finale çıkacaklar. Yarı finalde yenilenler bronz madalya alırken finaldekiler altın madalya için yarışacak.

PaylaşShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
Yazar
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

*Sayfalar

  • SOHBETE BAĞLAN
  • Copyright © 2016. Tüm Hakları saklıdır.

    Webmaster EchoV2