Meclis’te Dokunulmazlık Teklifinin Görüşülmesi Kabul Edildi
Meclis’te Dokunulmazlık Teklifinin Görüşülmesi Kabul Edildi
Bu yazı 2.571 kez okundu.
17 Mayıs 2016 22:25 tarihinde eklendi
PaylaşShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Meclis’te Dokunulmazlık Teklifinin Görüşülmesi Kabul Edildi

TBMM Genel Kurulu’nda, ile ilgili dosya bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına dair anayasa değişikliği teklifinin maddelerine geçilmesi 348 oyla kabul edildi.

dokunulmazlik-teklifi-tbmm-genel-kurulunda-8446766_x_9504_300 TBMM Genel Kurulunda, ile ilgili dosya bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına dair anayasa değişikliği teklifinin geneli üzerinde görüşmeler tamamlandı. Teklifin geneli üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının sonrasında maddelerine geçilmesi için gizli oylama yapıldı.

348 KABUL OYU ÇIKTI

Gizli oylamaya 536 milletvekili katıldı. Oylamada; 348 milletvekili kabul oyu kullanırken, 155 ret oyu çıktı. 8 milletvekilinin çekimser kaldığı oylamada, 25 oy da boş çıktı.

ARA VERİLDİ

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, oylama sonucunu belirttiktan sonra birleşime ara verdi.

BUGÜN NELER YAŞANDI

TBMM Genel Kurulunda, ile ilgili dosya bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği için mesai başladı. AK Parti’nin dokunulmazlık teklifinin ilk tur görüşmeleri bugün yapılıdı. Teklifin gece saatlerinde gündeme gelmesi bekleniyordu. Ancak HDP’nin Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ile ilgili verdiği gensoru önergesini geri çekmesi üzerine görüşmeler başladı.

2. TUR GÖRÜŞME 20 MAYIS’TA YAPILACAK

Anayasa’ya geçici madde eklenmesine dair teklifin ikinci tur görüşmesi 20 Mayıs Cuma günü yapılacak.

GÖRÜŞMELER SIRASINDA MECLİSTEKİ PARTİLERDEN VEKİLLER SÖZ ALDI

Görüşmeler sırasında teklif üzerinde söz alan MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, “Dokunulmazlık hiçbir zaman terör örgütü savunuculuğuna kalkan olarak kullanılamaz.” dedi. Parsak, partisinin, terörün meşrulaştırılmasında veya propaganda malzemesi yapılması noktasında kullanılmasını katiyen kabul etmeyeceğini bildirdi. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise teklifin demokrasiye karşı “darbe” olduğunu iddia etti.

Mehmet Parsak, şu şekilde devam etti:

PARSAK: TERÖRÜN BAŞI GÖRÜLDÜĞÜ YERDE EZİLMELİDİR

“Hangi hususta olursa olsun, hangi teknikleri kullanırsa kullansın, nereden besleniyorsa beslensin, terörün başı görüldüğü yerde ezilmelidir. İktidarın çözüm adı altında yürüttüğü ihanet sürecinin bir sonucu olarak kentlerimize, ilçelerimize, üniversitelerimize yerleşen terörün başı Sur’da, Cizre’de, Nusaybin’de, Dargeçit’te ezildi. Hacettepe’de, Boğaziçi’nde, Dil Tarih’te ezildi, eziliyor ve ezilmeye devam edecek.”

“DOKUNULMAZLIKLARA İLİŞKİN TEKLİFİ DESTEKLİYORUZ”

Parsak, dokunulmazlıklara dair teklifi desteklediklerini ifade etti. Ancak bu titiz konunun anayasaya eklenecek geçici bir madde ile çözülmeye çalışılmasının önemli sakıncaları olduğunu vurgulayan Parsak, teklifin bu yolla yasalaşmasının sonrasında gelecek terör suçlarına dair dokunulmazlık dosyalarının Meclisin raflarında tozlanacağını savundu.

BALUKEN: TEKLİF ANAYASA VE İÇTÜZÜĞE AYKIRI

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise teklifin, “halk isteğini tasfiye ve Meclisi feshetme” olduğunu ileri sürdü. Türkiye siyasi tarihinin en önemli oturumlarından birinin gerçekleştirildiğini vurgulayan Baluken, kendileri açısından, görüşülen teklifin anayasaya ve içtüzüğe aykırılığının net olduğunu açıkladı.

“TEKLİF, DEMOKRASİYE KARŞI DARBE”

Teklifin demokrasiye karşı “darbe” olduğunu iddia eden Baluken, şunları söyledi:

“HDP’nin parlamentodan ve demokratik siyasetten tasfiyesi ile beraber bütün muhalefetin tasfiyesi ile sonuçlanacak olan bir sürecin işletilmek istendiğini görmek zor olmasa gerek. CHP başta olmak suretiyle tüm muhalefete bu tarihi günde seslenmek isteriz. Tarih diktatörlüğe yürüyen bütün siyasi aktörler için felaket tohumlarını yalnızca bir bölgeye değil ülkenin dört bir köşesine savuran sayısız kolayleriyle doludur. Bugün saray darbesinin Meclise uzanması yalnızca HDP ile sınırlı kalmayacaktır.

Gelişmeler saray darbesinin, tüm partilerin içine uzandığını ve daha çok derinleşeceğini esasen göstermeye başlamıştır. CHP’nin tarihsel bir kırılma yaratacak bu saray darbesine vereceği yanıt, halklarımızın ve ülkemizin demokratik geleceğini direkt olarak etkileyecek, tarih önünde parlamenter demokrasinin saray bahçesine gömülüp gömülmeyeceğini açık bir biçimde not düşecektir. CHP’nin anayasaya aykırı gördüğü bir teklife onay vermesi, kendi misyonunu inkar etmesi anlamına gelecektir.”

“BU DARBE TASARISINA HAYIR DİYECEĞİZ”

Baluken, gelinen noktada devletin hakem olma vasfını yitirdiğini, adaletin tamamıyla siyasal bir hal aldığını ve toplumun yargıya olan güveninin sarsıldığını ileri sürdü. Baluken, “Böylesi bir yargı ve adalet ortamında Meclise yapılacak olan bu darbe ile ortaya çıkacak olan şey, adaletsizlik ortamının toplumsal ve siyasal yaşamın tüm hücrelerine nüfuz etmesidir. Bu darbe tasarısına hayır diyeceğiz.” dedi.

Öte yandan HDP milletvekillerinin TBMM Genel Kurulunda, görüşmeler sırasında toplu halde fotoğraf çektirmesi dikkati çekti.

dokunulmazlik-teklifi-tbmm-genel-kurulunda-8446766_2611_m

BÜLENT TEZCAN: DOKUNULMAZLIK ÜZERİNDEN MİLLETİ KANDIRMANIZA İZİN VERMEYECEĞİZ

CHP adına konuşan Bülent Tezcan ise dokunulmazlığın milletveklinin suç prosedüresini güvenceye alan bir uygulama olmadığını belirterek şöyle dedi: “Dokunulmazlık, milletvekilinin siyaset yapma hakkını güvence altına alan, milletvekilinin iktidar baskısı ve iktidara tabi kurumların baskısına bağlı olmadan özgürce siyaset yapabilmesini sağlamak üzere getirilmiş kurumlardır. Ancak ne yazık ki, bilhassa yakın siyasi pratiğimize dönüp baktığımızda bir şeyi görüyoruz ki, dokunulmazlık bilhassa son on beş yıl içerisinde ısrarlı bir biçimde, yolsuzluk yapmanın zırhı, hırsızlık yapmanın zırhı, tahkîkatdan kaçmanın zırhı, devleti soymanın zırhı olarak kullanılmıştır. Hükümet 4 tane bakanın dokunulmazlığı söz konusu olduğunda dokunulmazlığı kullanıyor. Yolsuzluk, terör konusu ile ilgili milletvekilliği yargılamanın önünü açsın, Yargıtay’ya yargılama yapılsın dedik, buna yanaşılmadı. İstenen geçici maddeyle 650 dosya getirilsin, tam sayıyı bilemiyoruz, AKP’lilerin dosyalarını kapatıyorlar. Dokunulmazlık üzerinden milleti kandırmanıza fırsat vermeyeceğiz.”

İKİNCİ TUR CUMA GÜNÜ

İkinci tur görüşmeler içinse Genel Kurul 20 Mayıs Cuma günü saat 10.00’da toplanacak.

20 Mayıs’ta Antalya’da kampa girecek olan CHP, teklifin ikinci tur görüşmelerinin cuma günü yapılacak olmasına reaksiyonli.

Teklif, Adalet Bakanlığı, Başbakanlık ve Meclis’te bekleyen bütün dosyalar için dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngörüyor.

PaylaşShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
Yazar
Hasan ÜLKER
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

*Sayfalar

  • SOHBETE BAĞLAN
  • Copyright © 2016. Tüm Hakları saklıdır.

    Webmaster EchoV2